تبلیغات
قویترین سایت دانلود 100% رایگان - برنج های وارداتی آلوده

برنج های وارداتی آلوده

پنجشنبه 16 مهر 1388 12:26 ب.ظ

نویسنده : مسیح الهی
ارسال شده در: اخبار مهم ،
آفت جدید سفره ایرانی
دكتر عباس شهدی، رئیس مؤسسه تحقیقات برنج كشور، در این خصوص می‌گوید: نتایج آزمایشات علمی واحد كیفیت این مؤسسه نشان می‌دهد انواع برنج دانه بلند از كل شاخصه‌های لازم برای تشخیص كیفی بودن برنج، تنها شاخصه شكل ظاهری و طویل شدن را داراست.
ایران: این روزها تبلیغات برنج‌های خارجی به نام های ایرانی در صدا و سیمابه‌رغم ممنوعیت تبلیغ كالاهای خارجی به وفور دیده می‌شود. این نوع از برنج كه فقط شاخصه قدبلندی را یدك می‌كشد، با تبلیغات زیبا ذهن خیلی از مصرف كنندگان برنج را به خود جذب كرده است اما این برنج‌ها كه محصول هند و پاكستان هستند و بنابر تقاضای واردكنندگان با نام‌های تجاری ایرانی بسته‌بندی می‌شوند، ظاهراً هیچ خواصی ندارند و البته بنابر اعلام مراجع علمی كشور برای سلامتی ضرر دارند.

دكتر عباس شهدی، رئیس مؤسسه تحقیقات برنج كشور، در این خصوص می‌گوید: نتایج آزمایشات علمی واحد كیفیت این مؤسسه نشان می‌دهد انواع برنج دانه بلند از كل شاخصه‌های لازم برای تشخیص كیفی بودن برنج، تنها شاخصه شكل ظاهری و طویل شدن را داراست.

این در حالی است كه به گفته وی، شاخصه‌های تست كیفی مؤسسه تحقیقات برنج شامل عطر، طعم، انواع پروتئین، تركیبات مواد غذایی، « ری» كردن و آمیلاز نیز می‌شود. شهدی به انجام آزمایشی بر روی انواع برنج دانه بلند اشاره می‌كند كه این شائبه را به وجود می‌آورد كه در تولید آن از روش‌های غیرطبیعی استفاده شده است. شهدی هر چند معتقد است به عنوان مسئول یك مؤسسه علمی نباید به مقوله واردات برنج و خطر تغییر ذائقه مردم وارد شود، می‌گوید: ولی من به عنوان رئیس مؤسسه تحقیقات برنج از مسئولان واردات این نوع برنج‌ها می‌خواهم در صورتی اجازه واردات بدهند كه بر روی این نوع برنج‌ها چگونگی تولید آنها نیز ذكر شود.به گفته وی، ضروری است همان گونه كه بر روی انواع بسته‌های سیگار آمده كه مصرف سیگار برای سلامتی ضرر دارد، بر روی بسته‌های برنج دانه بلند نیز ذكر شود كه فرضاً این برنج به روش تراریخته تولید شده و افزودنی غیرطبیعی دارد.

دكتر غلامرضا خانكشی‌پور، سخنگوی مؤسسه تحقیقات برنج نیز ضمن تشریح دسیسه سال گذشته دلالان برنج در افزایش قیمت كاذب محصول تولید داخل و واردات انبوه برنج خارجی، از هشدار علمی برای سلامت برنج خارجی دانه بلند خبر می‌دهد و می‌گوید: براساس تحقیقات انجام شده، مصرف این نوع برنج مشكوك به تراریخته برای مردم ضرر دارد.

وی می‌افزاید: واردكنندگان حرفه‌ای برنج سعی دارند ذائقه مردم را تغییر دهند تا بتوانند به سودهای نامتعارفی دست یابند همان گونه كه واردكنندگان چای توانستند چای اسانس‌دار عطری خارجی كه پر از مواد شیمیایی است را به خورد مردم دهند وچای ایرانی در انبارها بماند.

وی معتقد است: واردكنندگان بزرگ برنج در ابتدای كار برنج كیفی خارجی مانند باسماتی وارد كردند، در مرحله بعد برنج پرمحصول و در مرحله سوم كه اكنون در آن قرار داریم، برنج خارجی شلوك به تراریخته و نیم‌پز وارد كردند كه براساس آزمایش‌های فنی، خاصیت ذاتی چسبندگی بعد از پخت در برنج دانه بلند خارجی جدید وجود ندارد.

تولید برنج كشور در سال‌های مختلف از 7/2 میلیون تن در سال 84 تا 1/2 میلیون تن سال گذشته به دلیل خشكسالی رخ داد متفاوت بوده و به عقیده بسیاری از كارشناسان سالانه تنها نیاز به 400 تا 500 هزار تن برنج وارداتی وجود دارد و این در حالی است كه آمار نشان می‌دهد در حال حاضر تا سه برابر نیاز به واردات برنج وارد كشور شده به گونه‌ای كه در هفته جاری بیش از 70 تن برنج دانه بلند خارجی به رشت، مركز استان برنج‌پرور كشور وارد شده است. سیدرمضان شجاعی، نماینده مردم ساری در مجلس، آمار واردات برنج در چند ماهه اخیر را بیش از یك میلیون تن اعلام می‌كند و می‌گوید: چرا باید در شرایطی كه در انبار كارخانه‌های شالیكوبی استان‌های شمالی همچنان برنج‌های خریداری تولید پارسال موجود است شاهد این حجم از واردات باشیم.

محمدرضا جهانسوز معاون وزیر جهاد كشاورزی نیز می‌گوید: درست است كه در شرایط كنونی ما نیاز به واردات حدود 400 تا 500 هزار تن برنج خارجی داریم ولی بهتر است این واردات به گونه‌ای باشد كه فرهنگ مصرف برنج ایرانی را تغییر ندهد.

وی معتقد است: تبلیغات زیاد برای برنج‌هایی كه تنها حسن‌شان بلندی آن است می‌تواند به تولید داخل لطمه بزند.

وی می‌گوید: بهتر است به جای برنج دانه بلند، انواع برنج پرمحصول كه قیمت كمتری نیز دارند وارد بازار شود تا ضمن دسترسی بیشتر افراد كم‌توان به برنج زمینه تغییر ذائقه مردم نیز از بین برود.

اما جمیل علیزاده شائق دبیر انجمن برنج ایران نگاه دیگری به این قضیه دارد.

وی با اشاره به این كه تمام برنج‌هایی كه تبلیغ می‌كنند برنج وارداتی هستند، می‌گوید: متأسفانه این تبلیغات نابجا به گونه‌ای است كه اگر در یكی از شبكه‌های صدا و سیما یكی از متولیان در مورد تولید داخل صحبت می‌كند در شبكه‌ای دیگر و در همان لحظه برنج‌های خارجی تبلیغ می‌شود.به گفته وی، اگر واردات برنج به شكل فعلی ادامه پیدا كند قطعاً در آینده‌ای نزدیك با معضل رها شدن زمین‌های كشاورزی مواجه می‌شویم.

وی واردات بی‌رویه برنج را نشأت گرفته از نقطه نظر وزارت بازرگانی درخصوص مصرف سرانه برنج می‌داند و می‌گوید: این وزارتخانه مصرف سرانه را 43 كیلوگرم اعلام می‌كند در حالی كه به عقیده بسیاری از كارشناسان این رقم در حد 36 كیلوگرم است.

وی معتقد است: اگر محاسبات وزارت بازرگانی درست باشد نباید در سال جاری شاهد كاهش 20 درصدی قیمت برنج داخلی به دلیل عدم فروش آن نسبت به پارسال باشیم.

در عین حال حجت نیرومند كارشناس برنج معتقد است: دولت باید با كوتاه كردن دست واسطه‌ها قیمت برنج ایرانی را كاهش داده تا همچنان بر سر سفره ایرانی برنج داخلی معطر خودنمایی كند.

وی می‌گوید: در حال حاضر واردكنندگان برنج با ثبت سفارش برنج خارجی با برندهای ایرانی اقدام به عرضه گسترده آن می‌كنند.وی می‌گوید: این واردكنندگان بزرگ با تبلیغات میلیاردی قصد دارند بازار برنج ایرانی را تسخیر كنند و هرچند در حال حاضر از واردات هر كیلو برنج هندی حدود 50 تومان سود می‌برند ولی حجم عظیم واردات تلافی این سود كم را پر می‌كند.

به هر جهت در شرایط كنونی واردات بی‌رویه برنج دانه بلند با تبلیغات میلیاردی رفته رفته می‌رود به تهدید بزرگی برای كشاورزان و تولید داخلی تبدیل شود. جدای از بایدها و نبایدهای سر راه واردات بی‌رویه محصولات كشاورزی، در حال حاضر آنچه بیشتر جای نگرانی دارد شبهه سلامتی این محصول است. كارشناسان بر این باورند تا رفع شبهه درخصوص سلامت این محصول توسط مراجع ذیصلاح شاید بهتر باشد مسئولان از تبلیغات وسیع، ثبت سفارش و عرضه گسترده آن در جامعه جلوگیری كنند

هر ماه 3 واریزی .هر کلیک تا800 ریال


دیدگاه ها : () 
برچسب ها: برنج آلوده ، برنج وارداتی ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 7 آبان 1388 10:48 ب.ظHow do you get taller in a day?
شنبه 14 مرداد 1396 12:19 ب.ظ
Pretty! This has been a really wonderful article.
Many thanks for providing these details.
http://resonantdisease49.exteen.com
جمعه 13 مرداد 1396 09:19 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied on the video to make your
point. You definitely know what youre talking about, why throw away your
intelligence on just posting videos to your site when you
could be giving us something informative to read?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر